Waterproof Winter Boots for Women New Faux Fur Long Shoes Plush Snow Boots form Woman Warm Shoes for Women Cotton Ankle Boots
Original price was: $ 97.$ 44Current price is: $ 44.
Waterproof Winter Boots for Women, New Faux Fur Long Shoes, Plush Snow Boots form Woman, Warm Shoes for Women, Cotton Ankle Boots
Waterproof Winter Boots for Women, New Faux Fur Long Shoes, Plush Snow Boots form Woman, Warm Shoes for Women, Cotton Ankle Boots














































| Weight | 20 g |
|---|---|
| Dimensions | 10 cm |
| Brand Name | UOSU |
| Boot Type | Snow Boots |
| Shaft Material | None-Woven |
| With or install Professional accessories | None |
| Upper coverage | Above the ankle but not to the knee |
| Department Name | Adult |
| Outsole Material | Rubber |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| CN | Zhejiang |
| Season | Winter |
| Insole Material | Fabric |
| Upper fixing method | Injection molding |
| Heel Type | Flat with |
| Lining Material | Short Plush |
| Whether waterproof | Yes |
| Whether with metal toe cap | No |
| Gender | Women |
| Boot Height | Mid-Calf |
| Item Type | BOOTS |
| Fashion Element | Turned-over Edge |
| Heel Height | Low (1CM – 3CM) |
| With Platforms | Yes |
| Platform Height | 3-5cm |
| Style | Office Lady |
| is_handmade | Yes |
| Pattern Type | Solid |
| Model Number | winter boots women |
| Fit | True to Size |
| Closure Type | Buckle Strap |
| Inner lining material | Cotton |
| Product category | Snow boots 2025 |
| Upper height | The Chinese side |
| Barrel height | 17cm |
| Heel shape | Thick heel |
| size | 35,36,37,38,39,40,41,42,43,44 |
| Opening depth | Shallow talk |
| Sole material | polyurethane |
| Popular elements | Sewing thread |
| Material of insole | Artificial wool |
| use | Warm keeping and leisure |
| Toe shape | Round head |
| Upper material | Waterproof cloth |
| Function | Waterproof, antiskid, warm |
| womens shoes winter waterproof | women s breathable boots |
| comfortable waterproof boots for women | spring winter boots |
| women shoes 2025 thick boots | ankle boots women thick |
| women snow waterproof boots | warm ankle boots |
| size_info | {"sizeInfoList":[{"countrySizeMap":{"EU":"32","BR":"31","JP":"20","UK":"1","KR":"205","MX":"21","US":"3.5"},"length":{"cm":"20.5","inch":"8.07"},"size":"31","vid":200001014},{"countrySizeMap":{"EU":"33","BR":"32","JP":"20.5","UK":"1.5","KR":"210","MX":"21.5","US":"4"},"length":{"cm":"21.0","inch":"8.27"},"size":"32","vid":200000331},{"countrySizeMap":{"EU":"33.5","BR":"33","JP":"21","UK":"2","KR":"215","MX":"22","US":"4.5"},"length":{"cm":"21.5","inch":"8.46"},"size":"33","vid":200000332},{"countrySizeMap":{"EU":"35","BR":"33","JP":"22","UK":"2.5","KR":"225","MX":"22.5","US":"5"},"length":{"cm":"22.0","inch":"8.66"},"size":"34","vid":100010481},{"countrySizeMap":{"EU":"35.5","BR":"33.5","JP":"22.5","UK":"3","KR":"230","MX":"23","US":"5.5"},"length":{"cm":"22.5","inch":"8.86"},"size":"35","vid":200000333},{"countrySizeMap":{"EU":"36","BR":"34.5","JP":"23","UK":"3.5","KR":"235","MX":"23.5","US":"6"},"length":{"cm":"23.0","inch":"9.06"},"size":"36","vid":200000334},{"countrySizeMap":{"EU":"37","BR":"35","JP":"23.5","UK":"4","KR":"240","MX":"24","US":"6.5"},"length":{"cm":"23.5","inch":"9.25"},"size":"37","vid":100010482},{"countrySizeMap":{"EU":"38","BR":"36","JP":"24","UK":"5","KR":"245","MX":"24.5","US":"7"},"length":{"cm":"24.0","inch":"9.45"},"size":"38","vid":200000898},{"countrySizeMap":{"EU":"38.5","BR":"36.5","JP":"24.5","UK":"5.5","KR":"250","MX":"25","US":"7.5"},"length":{"cm":"24.5","inch":"9.65"},"size":"39","vid":200000364},{"countrySizeMap":{"EU":"39","BR":"37.5","JP":"25","UK":"6","KR":"255","MX":"25.5","US":"8"},"length":{"cm":"25.0","inch":"9.84"},"size":"40","vid":100013888},{"countrySizeMap":{"EU":"40","BR":"38","JP":"25.5","UK":"6.5","KR":"260","MX":"26","US":"9"},"length":{"cm":"25.5","inch":"10.04"},"size":"41","vid":100010483},{"countrySizeMap":{"EU":"40.5","BR":"38.5","JP":"26","UK":"7","KR":"265","MX":"26.5","US":"9.5"},"length":{"cm":"26.0","inch":"10.24"},"size":"42","vid":200000337},{"countrySizeMap":{"EU":"41.5","BR":"40","JP":"26.5","UK":"7.5","KR":"270","MX":"27","US":"10"},"length":{"cm":"26.5","inch":"10.43"},"size":"43","vid":200000338},{"countrySizeMap":{"EU":"42","BR":"40.5","JP":"27","UK":"8.5","KR":"275","MX":"27.5","US":"10.5"},"length":{"cm":"27.0","inch":"10.63"},"size":"44","vid":100010487},{"countrySizeMap":{"EU":"43","BR":"41","JP":"27.5","UK":"9","KR":"280","MX":"28","US":"11"},"length":{"cm":"27.5","inch":"10.83"},"size":"45","vid":3116},{"countrySizeMap":{"EU":"43.5","BR":"42","JP":"28","UK":"9.5","KR":"285","MX":"28.5","US":"11.5"},"length":{"cm":"28.0","inch":"11.02"},"size":"46","vid":200000899},{"countrySizeMap":{"EU":"44.5","BR":"42.5","JP":"28.5","UK":"10","KR":"290","MX":"29","US":"12"},"length":{"cm":"28.5","inch":"11.22"},"size":"47","vid":200000339},{"countrySizeMap":{"EU":"45","BR":"43.5","JP":"29","UK":"10.5","KR":"295","MX":"29.5","US":"13"},"length":{"cm":"29.0","inch":"11.42"},"size":"48","vid":200000900},{"countrySizeMap":{"EU":"46","BR":"44","JP":"29.5","UK":"11.5","KR":"300","MX":"30","US":"13.5"},"length":{"cm":"29.5","inch":"11.61"},"size":"49","vid":100010488},{"countrySizeMap":{"EU":"46.5","BR":"45","JP":"30","UK":"12","KR":"305","MX":"30.5","US":"14"},"length":{"cm":"30.0","inch":"11.81"},"size":"50","vid":200000901}]} |







Reviews
There are no reviews yet.